Ziemia Kłodzka od zawsze była bliska mojemu sercu. Ale była jakaś taka powszednia. Spędziłam przecież w okolicach (jestem Wrocławianką) pół życia, wolałam uciekać gdzieś daleko, niż wracać w okolice z przeszłości. Niesłusznie! Ziemia Kłodzka ma tyle do zaproponowania!

 
Ziemia Kłodzka dolnośląskie weekend ŚnieżnikTym razem wybraliśmy się na przedłużony weekend i odwiedziliśmy kilka cudnych miejsc. Opowiem Wam teraz o nich. Ale możecie być pewni, że dużo poleceń się jeszcze pojawi. Odkryłam te okolice na nowo i mam zamiar je teraz odwiedzać 🙂 Często!
 

Ziemia Kłodzka to miejsce dla wszystkich

 
Zaskoczył mnie fakt, że do wielu miejsc można dotrzeć z wózkiem (ścieżki są szerokie i wygodne), więc taką wycieczkę jak opisuję polecam również mamom z dziećmi w wózkach. Ścieżki są na tyle wygodne, że małe szkraby bez problemu sobie poradzą. My się tam świetnie bawiliśmy, więc dla jest to też miejsce dla dorosłych (nie chcę Was zmylić!). Generalnie, tutaj się nie nudzi 🙂
 

Kiedy odwiedzić Ziemię Kłodzką?

 
My wpadliśmy tu w listopadzie. Jest już zimno, dzień jest krótki. Ale jest mało ludzi! I to jest cudowna zaleta. Jest gdzie usiąść w schronisku, nie ma tłumów na szlaku, ale też jest mało knajp otwartych. W wieku dziecięcym bywałam tu w lecie, więc to też oczywiście świetna opcja.
 
 

Co zobaczyć i robić na Ziemi Kłodzkiej? 

 

Międzygórze 

Zdecydowanie trzeba odwiedzić Międzygórze. To śliczne miasteczko, jeśli jesteś w pobliżu, koniecznie musisz się tu pojawić. Domki na ulicy Sanatoryjnej są najpiękniejsze na świecie, warto odwiedzić wodospad Wilczki, dzieci pewnie chętnie zajrzą do Ogrodu Bajek.
 
 

Śnieżnik

 bo przecież jesteśmy w górach! Wejście na Śnieżnik jest łatwe, można iść szeroką, rowerową ścieżką, więc nawet z psem, wózkiem, małym dzieckiem jest to przyjemna opcja. Często na szczycie jest mgła, ale i tak warto. Ja tym razem spotkałam również jelenia!

 

 Jaskinia Niedźwiedzia 

 

U podnóży Śnieżnika znajduje się Jaskinia Niedźwiedzia. Styl przewodniczki jest mocno PRLowy, unika odpowiadania na pytania. Ale jaskinia robi wrażenie.
 

Kłodzko 

 

Skoro jesteśmy na Ziemi Kłodzkiej, to wypada wpaść do Kłodzka! Przepiękne miasto, zostało bardzo zniszczone w 1997 roku i nadal widzimy budynki, które grożą zawaleniem i stoją nieodrestaurowane od powodzi. Ale jest naprawdę ładnie i warto tu zajechać!
 
 

Kopalnia złota w Złotym Stoku

 

 brzmi jak zabawa dla dzieci, albo nuuudy. Ale ja, jako dorosła osoba, bawiłam się świetnie. Przewodnicy są zabawni i przeszkoleni. Czas spędzony w kopalnii jest prawdziwą przyjemnością. Fajny klimat, dużo przydatnych informacji. Polecam przepłynięcie się łódką w jaskini!
 
 

Ścieżka w chmurach (Stezka v oblacich)

 

znajduje się ok 40 minut od Międzygórza. Po stronie czeskiej, znajdziecie kurort narciarski. Niedawno została otwarta świetna budowla- jest to ścieżka na szczycie góry. Jest świetna! W listopadzie wiało strasznie, więc na górze było przeraźliwie zimno, ale i tak było warto.

Poniżej znajdziecie mapkę z odwiedzonymi przez nas miejscami. Tak, jak wspomniałam, będzie więcej! A może Wy mi polecicie miejsca na kolejną wycieczkę?

 

  
Koniecznie przeczytajcie ten post o pysznym jedzeniu w Międzygórzu! Polecam mocno <3 <3
 
A jeśli kochacie góry tak jak ja to zapraszam do moich górskich wspomnień, które pojawiły się na blogu TUTAJ.
 

Post Tags
Share Post
  • Byłam tam tylko raz z wycieczką szkolną wieeele lat temu! Muszę nadrobić, bo z Kłodzka pamiętam tylko twierdzę 🙂